2012-04-02

Lotnicze Orły rozdane

Już po raz drugi czytelnicy portalu lotniczapolska.pl wybrali zwycięzców plebiscytu Lotnicze Orły. 31 marca w warszawskiej restauracji Skwer odbyła się uroczysta gala, podczas której laureatów plebiscytu uhonorowano statuetkami.

Fot. lotniczapolska.pl
Uroczysta, finałowa gala plebiscytu Lotnicze Orły 2011 odbyła się w sobotę, 31 marca, w warszawskiej restauracji Skwer. Oprócz laureatów plebiscytu, których – zgodnie z jego formułą – wybrali czytelnicy portalu lotniczapolska.pl, na gali pojawiło się także wielu zaproszonych gości i miłośników lotnictwa.

Zanim jednak statuetki Orłów powędrowały do rąk zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu, uczestników gali poproszono o wysłuchanie kilku przygotowanych wcześniej wystąpień. Jako pierwszy głos zabrał Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego, który nie bez dumy gratulował wszystkim laureatom Lotniczych Orłów 2011 – wielu z nich to przecież reprezentanci aeroklubowych środowisk, odnoszący sukcesy w sporcie lotniczym w Polsce i za granicą. Ważnym przesłaniem wystąpienia Włodzimierza Skalika było przypomnienie o możliwości przekazywania jednego procenta od podatku na konto Aeroklubu Polskiego. Uzyskane dzięki temu środki finansowe będą przeznaczone na wsparcie działalności szkoleniowej i sportowej polskich lotników.

Mocnym uderzeniem rozpoczął swoją prezentację Artur Kielak. Znany i utytułowany pilot akrobacyjny, a także kapitan samolotu Boeing 737 w liniach lotniczych Ryanair, przedstawił kilkuminutowy, bardzo dynamiczny film z lotów akrobacyjnych, kręcony także z wnętrza kabiny samolotu. Kielak opowiadał też m.in. o swoim lataniu sportowym w Polsce i w USA, o nowo tworzonym, profesjonalnym zespole akrobacyjnym latającym na Extrach. Urodzony w Mińsku Mazowieckim pilot wspomniał również o wielkim sentymencie do lotniska 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego i emocjach, jakie budziły w nim solowe popisy pilotów wojskowych migów. Złoty medalista ostatnich mistrzostw Polski w akrobacji samolotowej (rozegranych w Toruniu we wrześniu 2011 roku) zaprosił na piknik lotniczy, który odbędzie się w Mińsku na początku czerwca. Kończąc wystąpienie Artur Kielak, wyręczając organizatorów, zapowiedział kolejnego mówcę – swojego kolegę, również kapitana Boeingów linii Ryanair, a od niedawna szefa bazy operacyjnej irlandzkiego przewoźnika we Wrocławiu – Jakuba Cichockiego. Chyba nie trzeba go specjalnie przedstawiać – Jakub Cichocki jest doskonale znany naszym czytelnikom jako autor niezwykle poczytnych artykułów z cyklu „Za sterami Boeinga”. Teksty te każdorazowo ilustrowane były niepowtarzalnymi zdjęciami, wykonywanymi przeważnie (jakże by inaczej) zza sterów samolotu. Zdjęcia te, prezentowane na ekranie, i tym razem posłużyły pilotowi jako tło do snucia różnych, lotniczych opowieści z życia pilota komunikacyjnego, który na niejednym lotnisku już lądował. Niektóre z tych opowieści brzmiały wręcz niewiarygodnie – jak np. zderzenie ze spadającym z nieba... królikiem. I z takimi sytuacjami mają do czynienia piloci Boeingów.


Artur Kielak opowiada o akrobacji samolotowej


Jakub Cichocki opowiada o swojej pracy za sterami Boeinga 737-800

Dodajmy, że obaj – i Artur Kielak, i Jakub Cichocki – są tegorocznymi laureatami plebiscytu. Po ich wystąpieniach odbyło się jeszcze jedno – meteorologiczną ofertę, skierowaną szczególnie do małego lotnictwa, zaprezentował przedstawiciel firmy IBCOL.

I wreszcie nadszedł czas na najważniejszy punkt wieczoru: wręczenie Lotniczych Orłów. W tym roku czytelnicy wybierali zwycięzców w 23 kategoriach, jednak przyznano 25 statuetek. Stało się tak z dwóch powodów: w kategorii Człowiek Roku/Lotnictwo Komunikacyjne laureatami zostali ex aequo Jakub Cichocki oraz Michał Wieczorek, poza tym redakcja zdecydowała się wyróżnić specjalną statuetką najważniejsze wydarzenie lotnicze minionego roku. Za takie wydarzenie uznaliśmy udane, awaryjne lądowanie samolotu Boeing 767-300ER (SP-LPC), które miało miejsce 1 listopada na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Przypomnijmy zatem laureatów plebiscytu Lotnicze Orły 2011 w poszczególnych kategoriach:

Aeroklub Roku - Aeroklub Gdański
Człowiek Roku/Baloniarstwo - Krzysztof Rękas
Człowiek Roku/General Aviation - Artur Kielak
Człowiek Roku/Lotnictwo Komunikacyjne - Jakub Cichocki oraz Michał Wieczorek
Człowiek Roku /Lotnictwo Wojskowe - Jacek Flyshark Matysiak
Człowiek Roku /Mikroloty - Anja Tatarczuk
Człowiek Roku/Modelarstwo - Leszek Małmyga
Człowiek Roku/Paralotniarstwo - Kamil Mańkowski
Człowiek Roku/Spadochroniarstwo - Rafał Zgierski
Człowiek Roku/Śmigłowce - Leszek Pawuła
Człowiek Roku/Szybownictwo - Jerzy Makula
Człowiek Roku/Wiatrakowce - Kamil Antkowiak
Debiut Roku - Jacek Skopiński, budowniczy Samolotu Panda
Impreza Lotnicze Roku - AirShow Radom
Kobieta Roku - Paulina Pokrzywa
Linia Lotnicza Roku - PLL LOT
Organizacja Lotnicza Roku - Stowarzyszenie Promocji Lotnictwa „Od Śmigła”
Pismo Lotnicze Roku - Przegląd Lotniczy
Polski Port Lotniczy Roku - Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Produkt Roku - strona z testami lke Tomasza Borowiaka
Promotor Roku - Aeroklub Krainy Jezior
Spotter/Fotograf Lotniczy Roku - Sławek „Hesja” Krajniewski
Szkoła Lotnicza Roku - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
Wydarzenie Roku 2011 - awaryjne lądowanie samolotu Boeing 767 (LO16) na Lotnisku Chopina

Wszystkich laureatów i odbierających Lotnicze Orły nagradzano zasłużonymi bez wątpienia brawami. Po rozdaniu statuetek nadszedł czas na bardziej i mniej oficjalne rozmowy w lotniczym towarzystwie.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom plebiscytu Lotnicze Orły 2011 i dziękujemy im za przybycie na finałową galę. Podobne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie do spędzenia sobotniego wieczoru w lotniczym gronie.

Dziękujemy też naszym czytelnikom za udział w plebiscycie, za zgłaszanie kandydatów – ludzi, instytucji i wydarzeń – oraz wspieranie ich swoimi głosami. Mamy nadzieję, że trzecia edycja plebiscytu będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem, i za rok wspólnie będziemy gratulować kolejnym Lotniczym Orłom.


Laureaci Lotniczych Orłów 2011

Redakcja